
✟ Ica Néni ✟
✟ Ica Néni ✟
Budapesten született 1933 június 26.-án, édesanyja Gulyás Róza, takarító és mosónő, aki Lugosról származott, édesapja Székely István, gyulai cipészmester, aki az első énekmestere is volt, mert nagyon sok dalt ismert és kettejük nótázását a gangon az egész ház hallgatta. Az apa és kislánya duettje mindig sikert aratott.
Apácákhoz járt kis iskolásként és már a főnöknő is felhívta a cipészmester figyelmét, hogy ennek a kislánynak bizony érdemes volna tanulnia. A polgáriban kezdett, különbözetivel gimnáziumban érettségizett. Együtt érettségizett Eőri Zsuzsával és Jókai Annával. Felvették a Zeneakadémiára, ahol énekesnek jelentkezett, de "elzavarták" a karvezetésre. Ott viszont megkérdezték, miért nem énekesnek jelentkezett, végül is felvették az előkészítőre és a karvezető-képzést végezte el. Az osztály élvonalába került és nem is engedték át az énekszakra. Bárdos Lajos tanárúr volt a mestere, de tanította a fiatal Szönyi Erzsébet és a fiatal Párkai Iatván is. Pályatársai voltak Friss Gábor, Szabó Helga, Halmy Eszter, Csík Miklós, Sapszon Ferenc és még sokan mások.
Karvezetői diplomáját 1957-ben vette át, melyet maga Kodály Zoltán is aláírt. A vizsgakoncerten Kodály Öregek c. művét vezényelte. Mindenki, közte Bárdos tanár úr is megkönnyezte.
Kodály Zoltántól kapott felkérést zenei tagozat alapítására a Bajza utcai általános iskolában. Bemutató óráin külföldi szakemberek egész sora nézte és tanulmányozta a Kodály módszer alapjai szerinti ének-zenei oktatást.
A Semmelweis tanárképző főiskola felkérte a gyakorlati és a módszertan oktatására, valamint felkérést követően Módszertani könyve is megjelent.
1988-ban nyugdíjba vonult, de két év kihagyás után újra tanított az újpesti zeneiskolában, ahol tíz évet töltött el.
Munkájáért a Szocialista Kultúráért kitüntetést adományozták neki.
A Magyar Köztársasági Bronz Érdemkereszt kitüntetést 2008. augusztus 20-án vehette át.
Szőnyi Erzsébet felkérésére még a Bajzában mutatta be a Makrancos királylány c. gyermekoperát.
A Bajza utcai Általános Iskola fennállásának 90. és a zenei oktatás megkezdésének 70. évfordulójára szervezett ünnepi gálakoncerten az Ő vezetésével zenei blokkot adtak elő az öregdiákok. Ezen felbuzdulva az öreg diákok felkérték egy kórus alapítására, így alakult meg a Bajza Hang-kör néven a máig is fennálló kórus, amelyet szinte haláláig vezette és vezényelte.
Férje, Háray Ferenc Jászai Mari-díjas magyar bábszínész, színész, érdemes művész, az állami bábszínház alapító tagja volt és haláláig ott dolgozott.